Yazılım Versiyon Numaraları

Bu yazıda geliştirdiğimiz yazılımların versiyonlarını numaralandırma  konusunda çok sıkıntılar yaşadım. hep kafama göre numaralandırma yaptım. Oysa bu işin bir raconu vardı. :) Konu ile ilgili yaptığım araştırmada bir şöyle bir makale buldum ki, İngilizce biliyorsanız muhakkak okuyun. Oradan da bazı alıntılar yapacağım.  Öncelikle yazılımcılar kendi içerisinde kullandıkları numaralandırma yöntemleri bir miktar karışık. Mesela aşağıdaki tip sıkça kullanılır:

(Major version).(Minor version).(Revision number).(Build number)

Aşağıdaki gibi versiyon numaralarını sıkça görmüşsünüzdür.

Ancak bahsettiğim yazıda da ifade edildiği gibi bunlar son kullanıcı için hiçbir şey ifade etmiyor. Hatta kafa karıştırıcı oluyor. Bu nedenle artık çoğu yazılım sadece ana versiyon numarasını kullanıyor. Firefox 2, Firefox 3 gibi. Yine aynı yazıda bahsedildiği üzere son kullanıcıya yönelik en mantıklı yöntem ise yazılımın geliştirildiği yılı versiyon numarası olarak kullanmak. Office 2003, Office 2007, Visual Studio 2010 gibi. Zira bu insanlar için çok daha manalı. Sonuç olarak söylemek istediğim son kullanıcıya hitap edecekseniz daha anlaşılır, kullanıcı dostu bir yöntem bulmanız gerekiyor.

Gelelim biz yazılımcıların kendimiz için versiyon numaralama işini nasıl yapacağına. Bence aşağıdaki yöntem sade ve yeterli.

Ana versiyon.Ara versiyon.Düzeltme

Süreci örneklemek gerekirse; Sıfırdan bir projeye başladınız. Hedef ilk kararlı sürüm olacak olan 1.0.0 versiyonuna ulaşmak. Burada alfa, beta süreçlerine hiç girmiyorum.Öncelikle 1.0.0 versiyonu için gereksinimler yani yazılımın hangi özellikleri ihtiva etmesi gerektiği belirlenir. Amiyane tabirle “yazılımın ilk sürümü şunları ve şunları yapabilmeli” gibi bir karar almanız gerekiyor. Daha sonra eklenen her özellik için ortadaki numara, her düzeltme için sondaki numara artırılır. Bir numara artırıldığında sağında kalan numaralar sıfırlanır. Örnek süreç:

Bu aşamadan sonra 2.0 için neler istediğimizi belirleyeceğiz. Aynı süreç baştan devam edecek. Burada önemli bir ticari nokta şu ki, 2.0′da görmek istediğiniz her özelliği 1.1, 1.2 diye ilk versiyona eklemek yerine bunları doğrudan 2.0 sürümü ile birlikte sunabilirsiniz. Bu da işin ticari strateji tarafı ki ayrı bir makale konusu, hatta yazılım mühendisliğinin konusu değil. Yine de mühendislerin ve mühendis adaylarının işin bu boyutunu da bilmelerinde yarar var.

Umarım faydalı olmuştur.

Herkese kolay gelsin

Kaynaklar :
http://www.hrzafer.com/yazilim-versiyon-numaralari
CodingHorror

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


sekiz × = yetmiş iki